Analiza 3-MCPD, 2-MCPD i GE u slobodnoj i esterificiranoj formi
Što su 3-MCPD spojevi?
3-Monokloropropan-1,2-diol (3-MCPD), 2-Monokloropropan-1,3-diol (2-MCPD) i glicidil esteri (GE) su kontaminanti koji mogu nastati tijekom proizvodnje hrane te završiti u prehrambenim proizvodima što onda predstavlja potencijalni rizik za zdravlje ljudi. Najčešće se nalaze u proizvodima koji su podvrgnuti procesima rafiniranja, deodorizacije, prženja ili fermentacije kao što su:
biljna ulja
margarini i masti
kruh i peciva
fini pekarski proizvodi
dimljeni riblji proizvodi
suhomesnati proizvodi
pohano i pečeno meso
grickalice na bazi krumpira i prženi proizvodi na bazi krumpira
grickalice na bazi žitarica
začini
proteinski hidrolizati
Stoga je važno provesti analizu i kvantifikaciju prisutnosti ovih spojeva u slobodnoj i esterificiranoj formi kako bi se osigurala sigurnost hrane.
Karcenogeni utjecaj na zdravlje ljudi
Tijekom probave, MCPD i glicidilni esteri pretvaraju se u slobodni MCPD i glicidol, koji su klasificirani kao mogući karcinogeni za ljude. EFSA-in Znanstveni odbor za hranu je 2018. godine utvrdio dozvoljeni dnevni unos (TDI) od 2 μg/kg tjelesne mase.
Sigurnost hrane i zaštita zdravlja
U našem laboratoriju primjenjujemo normu HRN EN ISO 18363-3 koja pruža smjernice za pripremu i analizu uzorka. Ovisno o obliku analita (slobodna ili esterificirana forma), uzorci se podvrgavaju transesterifikaciji i derivatizaciji.
Analiza 3-MCPD, 2-MCPD i GE provodi se primjenom različitih metoda, a za određivanje kocnentracije koristi se plinska kromatografija spregnuta sa spektrometrijom masa različitih stupnjeva razlučivosti (GC-MS, GC-MSMS, GC-HRMS). Ove tehnike omogućuju razdvajanje i identifikaciju spojeva na temelju njihovih kemijskih svojstava i masenih fragmenata.
Nakon pripreme uzoraka, pripremljeni uzorci se ubrizgavaju u plinski kromatograf koji odgovarajućom analitičkom kolonom razdvaja spojeve na temelju njihovih kemijskih svojstava. Zatim se spojevi detektiraju i kvantificiraju pomoću masenog spektrometra koji generira masene fragmente i omogućuje identifikaciju spojeva. Za povećanje preciznosti i pouzdanosti rezultata, koriste se unutarnji standardi.
Važno je napomenuti da Uredba Komisije (EU) 2023/915 utvrđuje maksimalne dozvoljene razine ovih kontaminanata u prehrambenim proizvodima kako bi se zaštitila sigurnost potrošača i kako bi se ograničila prisutnost 3-MCPD, 2-MCPD i GE u hrani.
Analiza 3-MCPD, 2-MCPD i GE u slobodnoj i esterificiranoj formi igra ključnu ulogu u osiguravanju sigurnosti hrane. Pravilna priprema uzorka i analiza na GCMS uređaju prema normi HRN EN ISO 18363-3 omogućuje preciznu kvantifikaciju prisutnosti ovih kontaminanata. Spomenute analitičke metode zajedno s regulativama osiguravaju sigurnost hrane i zaštitu zdravlja potrošača.
Biuret u urei
Komercijalna proizvodnja uree ostvaruje se iz amonijaka i ugljičnog dioksida putem egzotermne reakcije stvaranja amonijevog karbamata koji dehidracijom prelazi u ureu. Tijekom procesa proizvodnje, osim reakcije stvaranja amonijevog karbamata i uree, odvija se i sporedna reakcija stvaranja biureta.
Prisustvo i kontaminacija mesa perfluoroalkilnim (PFAS) spojevima
Perfluoralkilni spojevi (PFAS) je skupni naziv za vrlo veliku skupinu fluoriranih spojeva, uključujući oligomere i polimere, koji se sastoje od neutralnih i anionskih površinski aktivnih spojeva visoke toplinske, kemijske i biološke inertnosti. Perfluorirani spojevi su općenito hidrofobni, ali i lipofobni i stoga se neće nakupljati u masnim tkivima kao što je to obično slučaj s drugim postojanim halogeniranim spojevima. Važna podskupina su (per)fluorirani organski surfaktanti, kojima pripadaju perfluorooktanski sulfonat (PFOS) i perfluorooktanska kiselina (PFOA). Za PFOS i PFOA, Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) utvrdila je podnošljivi dnevni unos (eng. TDI) za ljude od 150 ng/kg tjelesne težine i 1,5 μg/kg tjelesne težine dnevno (EFSA 2008.).